faslname-new

مصاحبه با فصلنامه اقتصاد شهر

دبیر انجمن کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبلمان استان تهران:
انجمن با قدرت و با اندیشه همگرایی حرکت خواهد کرد
اقتصاد شهر ـ علی بیگدلی: پس از دو سال که از فعالیت‌های انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبلمان استان تهران می‌گذرد، صنعت مبلمان شاهد حرکت‌های زیرساختی مثل ایجاد رشته‌های دانشگاهی،‌تاسیس شهرک صنعتی و ارتباط بیشتر با اتحادیه‌ها و تشکل‌های جهانی است.
یکی از عواملی که جلوی رشد هر صنعتی را می‌گیرد و فاصله آن را با حرکت‌های جهانی افزایش می‌دهد، وجود حرکت‌های موازی و تداخلی است که می‌توان آن را بازدارنده چرخ صنعت نامید.
مهندس رامین سمیع‌زاده، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبلمان استان تهران در گفتگو با اقتصاد شهر، روزنامه عصر اقتصاد با اذعان به این نکته، یکی از اهداف انجمن را ایجاد تعامل و هم‌افزایی دانست. وی حرکت‌های عملی و با برنامه در بعد داخلی و خارجی را از الزامات حرکت‌های زیرساختی و رشد اصولی در صنعت مبلمان دانست و تاکید کرد که انجمن با تمام قدرت و با در اختیار گرفتن تمام امکانات و همچنین با کمک دست‌اندرکاران صنعت مبلمان، در اندیشه نزدیک شدن به سطوح جهانی است.
با توجه به اینکه جنابعالی اخیراً به عنوان دبیر انجمن صنفی معرفی شدید، بفرمایید به دنبال چه اهدافی در این انجمن هستید و برنامه‌های اصلی انجمن در جهت توسعه صنعت مبلمان چیست؟
انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبلمان استان تهران، فعالیت‌هایی را از قبل آغاز کرده که جنس آنها از نوع زیرساختی است. حرکت‌های زیرساختی انجام گرفته مورد تحسین بنده است که در دو بعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری صورت گرفته است.
در بعد سخت‌افزاری می‌توان به پروژه شهرک صنعتی مبلمان که پروژه‌ای عظیم و ملی است و هدف آن ساماندهی کارخانجات مبلمان در یک منطقه است اشاره کرد. در حوزه نرم‌افزاری نیز یکی از اساسی‌ترین کارها در راستای مسایل آموزشی و تربیت نیروی انسانی در حوزه صنعت مبلمان در حال اجراست که متاسفانه تا به امروز چنین حرکت‌هایی را شاهد نبوده‌ایم. فارغ‌التحصیلان عمده‌ای از دیگر رشته‌ها مانند طراحی صنعتی و معماری جذب صنعت مبلمان می‌شوند اما اینکه دانشجویی در دانشگاه‌ها به صورت مستقیم در رابطه با این صنعت تحصیلات و دوره‌های تخصصی را بگذراند وجود نداشت. انجمن صنفی با انعقاد قرارداد با سه دانشگاه پیام نور، آزاد اسلامی و علمی_کاربردی، دست به حرکت‌های زیرساختی زده است که قطعاً در میان مدت و بلند مدت نتایج بسیار ارزنده‌ای را در پی خواهد داشت.
در کنار این دو هدف مهم، ما در انجمن بحث کنفرانس تجارت جهانی صنعت مبلمان، طراحی و دکوراسیون (DECO) را داریم که در سال گذشته اولین دوره آن برگزار شد و امسال شاهد برگزاری دومین کنفرانس خواهیم بود. سال قبل با وجود اینکه برای اولین بار این اتفاق افتاد، حرکتی بسیار موفق و اثرگذار بود و شاید بتوان مهم‌ترین اثر آن را نمایاندن جایگاه و پتانسیل واقعی این صنعت به دولت‌مردان و بخش غیرخصوصی دانست، این کنفرانس حواس‌ها را متوجه این صنعت کرد.
ما امسال دومین دوره را برگزار خواهیم کرد که بالطبع، توقعات از آن بیشتر است. ما سعی داریم بعد بین‌المللی کنفرانس را پررنگ‌تر کرده و با دعوت از اتحادیه‌ها و صاحب‌نظران دیگر کشورها جهت سخنرانی و حضور موثر در کنفرانس، در زمینه رشد جایگاه خود نیز قدم برداریم و پروتکل‌هایی را با دیگر فعالان این صنعت به امضاء برسانیم.
شخص آقای سمیع‌زاده در این میان چه برنامه‌ای دارد؟ در اتحادیه صادرکنندگان با چه محدودیت‌هایی جهت اجرای برنامه‌های خود مواجه بودید که سمت دبیری انجمن را جهت اجرایی کردن برنامه‌های خود پذیرفتید؟
قضیه را به این شکل نبینید، هر تشکلی رسالتی دارد که باید آن را به انجام برساند و هر کدام برنامه‌های خاص خود را دنبال می‌کنند. اتحادیه صادرکنندگان مبلمان منزل و اداری در بعد صادرات حرکت‌های بسیار ارزنده‌ای انجام داده است و در حال پیگیری و به ثمر رساندن رسالت‌های خود است. انجمن نیز در زمینه‌های بسیاری مثل راه‌اندازی شهرک‌صنعتی، مقوله دانشگاه‌ها و مواردی شبیه این، واقعاً قوی ظاهر شده و کسی دیگری به این شکل جدی و موثر در این حوزه حضور پیدا نکرده است. من با شعار تعامل مثبت و هم‌افزایی وارد انجمن شدم و تعامل بین سایر انجمن‌ها و ارگان‌ها،‌یکی از اهداف بنده از حضور در این تشکل است. اتفاقاً آقای انصاری، رییس انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبلمان استان تهران نیز به این شعار اعتقاد دارد و بر عملی شدن آن تاکید ویژه دارد. امروز وقت واگرایی نیست،‌باید با هم‌گرایی و همسوسازی تشکل‌ها و دست‌اندرکاران به آزادسازی هدفمند توانش‌های این صنعت بیاندیشیم.
به مانند هر حرکت اصولی دیگر، در ابتدا باید دست به عارضه‌یابی زده و مشکلات را در حوزه‌های مختلف تامین، طراحی، تولید، توزیع و فروش، شناسایی کنیم. انجمن صنفی برای بخش‌های مختلف این صنعت برنامه دارد و طبق برنامه زمان‌بندی شده، برنامه‌کاری خود را ضمن تعامل و هم‌افزایی با تمام مرتبطان این صنعت، با تمام قدرت پیش خواهد برد.
عمده‌ترین برنامه‌های انجمن تاسیس شهرک صنعتی، تقویت DECO، تعامل بیشتر با سایر تشکل‌های بین‌المللی و قاعده‌مند کردن رابطه‌ها در جهت ارتباط بیشتر با این صنعت در خارج از کشور، تقویت بعد آموزشی، تحقیقاتی و پشتوانه‌سازی است که حرکات علمی و در اختیار گرفتن دانش روز را به ارمغان می‌آورد. قطعاً در این مسیر کمیسیون‌هایی جهت پیشبرد اهداف،‌تشکیل خواهد شد. در بحث آموزش‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به غیر از دانشگاه‌ها، فعالیت‌های اصولی دیگری را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم. طبیعتاً انجمن سایت و پورتال بسیار قوی نیز در جهت اطلاع‌رسانی و آموزش خواهد داشت. به طور خلاصه ما از تمام امکاناتی که در اختیار داریم در مسیر تحقق برنامه‌ها و خدمت به این صنعت استفاده خواهیم کرد.
رویکرد انجمن در قبال دیگر تشکل‌ها چگونه خواهد بود؟
انجمن صنفی هر حرکت اصولی و موجهی که به نفع صنعت مبلمان باشد را مورد حمایت قرار خواهد داد و معتقد است که ضمن عارضه‌یابی باید همه تشکل‌ها در یک مسیر به سمت حل مشکلات حرکت کنند.
آیا واقعاً همه می‌توانند در این مسیر هم‌پای شما باشند؟ زیرا با توضیحاتی که دادید، شما بسیار علمی و با برنامه پیش خواهید رفت، آیا حرکت‌هایی که به این شکل پیروی نمی‌کنند، می‌توانند در راستای برنامه‌های شما باشند؟ مثلاً اتحادیه درودگران با مشخصاتی که دارد نیز می‌تواند در کنار انجمن قرار گیرد؟
ما قطعاً در جهت رشد صنعت مبلمان از تمام توان فعالان سود خواهیم برد و حاضر به هرگونه همکاری هستیم اما امروز باید با دید علمی و با برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده پیش رفت. ما در جهت دستیابی به نتیجه‌های بهتر باید صحیح‌تر و سریع‌تر حرکت کنیم.
اتحادیه دروگران تشکلی صنفی است که از نظر تعداد و پتانسیل بسیار ارزشمند است البته متاسفانه از این پتانسیل در جهت درستی استفاده نمی‌شود و نوع نگاهی که بر این اتحادیه حاکم است نگاهی سنتی است و مانع اثرگذاری بهتر آن در این صنعت شده است. انجمن صنفی در جهت همسوسازی، قطعاً‌جلساتی را با تمام تشکل‌های خواهد داشت و مشکلات و نظرات را خواهیم شنید تا ببینیم در چه جایی می‌توانیم کمک‌رسان ایشان و صنعت مبلمان باشیم.
با توجه به اینکه سه تشکل در این صنعت حضور دارند، آیا پیگیری اهداف هر تشکل، به شکل جداگانه، منجر به برخورد اهداف یا حرکت‌های موازی نخواهد شد؟
بنده با توجه به شناختی که از اتحادیه صادرکنندگان، انجمن صنفی و اتحادیه درودگران دارم،‌در حال تدوین برنامه‌ای هستم که این تشکل‌ها در جهت هم‌افزایی و کمک به رشد صنعت قدم برداشته و در حوزه‌های تخصصی یاری‌رسان یکدیگر باشند. قطعاً‌در بعد صادارت اتحادیه صادرکنندگان مبلمان منزل و اداری مسئولیتی اساسی دارد و رسالت اصلی این اتحادیه را رشد صادرات تشکیل می‌دهد. وظایف عمده دیگری را اتحادیه درودگران و مبلسازان بر عهده دارد که انجمن قصد مدل کردن آنها را دارد تا به برخورد اهداف و حرکت‌های موازی نینجامد.
انجمن سعی دارد فعالیت‌ها را به گونه‌ای هماهنگ کند که تداخلی بین تشکل‌ها بوجود نیاید و در جهت هم‌گرایی و همه‌افزایی صنعت مبلمان قدم برداشته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>