irna

مصاحبه با خبرگزاری ایرنا

دبیر انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون گفت: زحمات و فداکاری نیروهای سازمان آتش‌نشانی بر هیچ کس پوشیده نیست اما این سازمان از نظر تجهیز وسایل فنی خود نیازمند تقویت، بازنگری دوباره و توجه ویژه است.
رامین سمیع زاده درباره چگونگی بروز آتش‌سوزی در بازار مبل یافت‌آباد گفت: بازار مبل ایران در یافت‌آباد دارای 100 هزار متر زیربنا است و به عنوان قطب مبلمان کشور محسوب می‌شود. بدون شک بروز هرگونه اتفاقی در این مکان می‌تواند این منطقه را تحت الشعاع خود قرار دهد.
وی درباره وقوع آتش سوزی گفت: این حادثه که حدود ساعت 13 شروع آن از سوی سیستم‌های هشداردهنده و اطفای حریق مجموعه اعلام شد، احتمالا به دلیل سهل انگاری در تغییر دکوراسیون یکی از واحدهای صنفی این مجموعه رخ داد.
سمیع‌زاده اضافه کرد: براساس اعلام مدیران و مسوولان بازار پس از شروع آتش، سیستم‌های هشداردهنده و اطفای حریق ساختمان به سرعت شروع به کار کرده و مسوولان و دست‌اندرکاران بازار مبل به سرعت اقدام به خروج نیروهای انسانی و حدود 700 خودرو موجود در این مجموعه که قابلیت اشتعال داشتند، کردند که این سرعت عمل باعث می‌شود خوشبختانه هیچ تلفات انسانی در این حادثه نداشته باشیم.
سمیع‌زاده در ادامه گفت: طبق اطلاعات کسب شده برای اطفای حریق بازار مبل تهران حدود 130 آتش‌نشان از 13 ایستگاه در محل حاضر می‌شوند و همه می توانند این حضور را تایید کنند، اما نکته قابل توجه که متاسفانه از نگاه برخی افراد دورمانده، محدودیت تجهیزات سازمان آتش‌نشانی در این حادثه بود.
دبیر انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون مبل ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از زحمات و تلاش های کارکنان و پرسنل اورژانس، شهرداری تهران، هلال احمر، ستاد مدیریت بحران، بسیج، نیروهای نظامی، انتظامی، مردم منطقه، رسانه‌های گروهی که با همکاری و همدلی در مهار این آتش تلاش کردند، تشکر و قدردانی کرد.
کیوان اقبالیان – مدیر روابط عمومی بازارهای مبل ایران – نیز در واکنش به اخبار منتشره از سوی برخی افراد مبنی بر اینکه بازار مبل دارای امکانات و تجهیزات لازم برای اخطار و اطفای حریق نبود، گفت: با توجه به رعایت استانداردهای لازم در احداث این بنا اعلام می کنم چنین چیزی صحت ندارد و در همان دقایق اول شروع آتش، سیستم هشدار و اطفای حریق شروع به کار کرد و بلافاصله مشتریان، کسبه، مردم و حدود 700 دستگاه اتومبیل از مجموعه خارج شد. ضمن اینکه از تاریخ صدور پایان کار این مجموعه 5 سال نمی‌گذرد.
وی ادامه داد: قصد ندارم جانفشانی‌های ماموران سازمان آتش نشانی را زیر سوال ببرم، اما لازم است برای جلوگیری از خسارات حوادث احتمالی آتی اعلام کنم که در این حادثه خودروهای سازمان آتش نشانی در یک تایم 5 دقیقه تا یک ساعت و نیمه در محل حاضر شدند.
او یادآور شد: متاسفانه محدودیت‌های فنی باعث شد تا تلاش نیروهای سازمان آتش‌نشانی به نتایج مورد انتظار نرسد چراکه اگر امکانات مناسب فراهم بود، اطفای حریق در مدت کمتری مهار می‌شد.
اقبالیان همچنین به این نکته اشاره کرد که هیچ کس منکر زحمات نیروهای سازمان آتش نشانی نیست اما لازم است که آنان به لحاظ امکانات و تجهیزات بیشتر تقویت شوند.
وی درباره سیستم‌های هشدار و اطفای حریق در بازار مبل ایران نیز گفت: سیستم هشدار اطفای حریق این مکان به درستی و در همان لحظات اولیه شروع آتش عمل می کند و بروز هرگونه ضعف فنی در این خصوص تکذیب می‌شود.
او ادامه داد: وظیفه سیستم هشدار اطفای حریق در یک مجموع تجاری این است که حریق را به طور موقت مدیریت می کند تا نیروهای حرفه‌یی و مجهز یعنی آتش نشانان خود را به محل حادثه برسانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>