payamsakhteman

مصاحبه با پیام ساختمان و تأسیسات

مبل به موزه می رود
خبرنگار پیام ساختمان و تاسیسات در گفتگو با دبیر انجمن صنفی مبل- مهندس رامین سمیع‌زاده- روند اجرایی دکو 2010، رشته های دانشگاهی مرتبط با صنعت مبلمان و دکوراسیون، شهرک صنعتی مبلمان زرندیه و موزه مبل ایران را مورد بررسی قرار داده که مشروح این مصاحبه به شرح ذیل است:
با رامین سمیع‌زاده مشاور رییس انجمن صنفی مبل استان تهران، دبیر انجمن و دبیر دومین و سومین کنفرانس بین‌المللی دکو در خصوص کنفرانس بین‌المللی دکو 2010، چشم‌انداز صنعت مبلمان، تاسیس رشته مبلمان و دکوراسیون و تاسیس موزه مصاحبه‌ای انجام داده‌ایم که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم.
آقای مهندس از کنفرانس دکو 2010 بگویید. استقبال از آن چگونه بود؟
استقبال بسیار زیادی از کنفرانس امسال صورت پذیرفت. در مرکز همایش‌های صدا و سیما که همه ساله کنفرانس‌های ما آنجا برگزار می‌شود، فضای بسیار محدودی وجود داشت که ناچار شدیم سالن‌های جنبی را نیز به خدمت بگیریم. بالغ بر 1400 نفر مهمان داشتیم که ظرفیت فضای استاندارد مرکز همایش‌ها که 700 نفر بود با 100 درصد افزایش ظرفیت مواجه شد. با توجه به اینکه سالن‌ها کفاف این جمعیت را نمی‌داد و با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه IT به دست آورده‌ایم، حدود 216 نفر به شکل آن‌لاین از طریق سایت از سخنرانی‌ها و کارگاه‌ها و میزگردها استفاده کردند. این کنفرانس چند ویژگی خاص داشت که یکی از آنها استقبال بی‌نظیر از آن بود. دیگر ویژگی‌ این بود که برای اولین بار از منشوری تحت عنوان منشور صنف و صنعت مبلمان و دکوراسیون پرده‌برداری شد که هفت اصل کلی دارد. در این منشور هم اصول اخلاقی و هم اصول حرفه‌ای و تخصصی به تصویر درآمده است.
هر صنعتگری در حوزه مبلمان که بخواهد رفتار اخلاقی و حرفه‌ای و سالم متناسب با استانداردهای روز دنیا ضمن احترام به حق مالکیت فکری و معنوی سایر همکاران داشته باشد، به این منشور پایبند خواهد بود. اتفاق دیگری که در این کنفرانس روی داد، رونمایی از کتابی بود که توسط مهندس انصاری پرچمدار صنعت مبلمان نوشته شده است. این کتاب نگاهی به صنعت مبلمان و دکوراسیون هم از دید تاریخچه و هم روند پیشرفت و تاریخچه هنر داشته و هم نگاه آماری در این زمینه دارد. 6 کارگاه آموزشی برگزار شد که 2 کارگاه توسط اساتید خارجی و 4 کارگاه توسط اساتید ایرانی برگزار شد. یک نمایشگاه جانبی هم داشتیم که توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط برگزار شد. کنفرانس امسال با شعار توسعه صنعت مبلمان برگزار شد. طبق نظرسنجی افراد حاضر در کنفرانس از نحوه برگزاری رضایت داشتند. نکته بسیار قابل توجه در خصوص این گردهمایی این است که کنفرانس دکو در واقع اصلی‌ترین تریبون صنعت مبلمان و دکوراسیون و معماری است که هر ساله این رویکرد تخصصی علمی هنری در مهرماه برگزار می‌شود. با توجه به استقبالی که از این کنفرانس شد، سال آینده باید فضای بزرگتری به این امر اختصاص یابد.
شاید به جرات بتوان گفت این کنفرانس تنها جایی است که اصلی‌ترین مولفه‌های این صنعت که صنف، صنعت و دانشگاه هستند با همدیگر تلاقی می‌کنند و به تبادل افکار و اندیشه‌ها و تجربیات خود می‌پردازند.
در کنفرانس شاهد ارائه مقالات به‌روزی بودیم که در آنها میزگردهایی با دو عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های صنعت مبلمان و دکوراسیون» و «کپی رایت» برگزار شد. و جنبه‌های مختلف تئوری و عملی در این کنفرانس مورد بررسی قرار گرفت.
به نظر شما بهتر نیست برنامه‌ها و ورک شاپ‌های آموزشی فقط در قالب یک کنفرانس نباشد و این برنامه‌ها در طول سال تکرار شود؟
در طول سال انجمن،‌ کارگاه‌های آموزشی و برنامه متعددی را برای علاقه‌مندان به این صنعت در نظر گرفته که هم بخش سنتی این صنعت را مورد توجه قرار داده و هم به مباحث جدیدی از جمله CRM که بحث جدید و به روزی است توجه می‌کند. با توجه به ارتباطات و تعاملاتی که با سه دانشگاه پیام‌نور، آزاد و جامع علمی کاربردی داشتیم، رشته‌های مختلفی را در زمینه مدیریت و دکوراسیون و مهندسی دکوراسیون برگزار کرده‌ایم. در مردادماه با همکاری دانشگاه ورک‌شایر انگلستان و دانشگاه آزاد دومین کنکور را در رشته مدیریت صنعت مبلمان برگزار کردیم. رشته دیگری که از امسال در طرح کاردانی در دانشگاه جامع علمی و کاربردی تاسیس شده که دانشجویان آن از مهرماه سرکلاس‌ها می‌روند.
انجمن با توجه به نگاه زیرساختی و توسعه‌ای که هیات مدیره انجمن و مهندس انصاری نسبت به بحث تقویت زیرساخت‌های این صنعت که در حوزه نرم‌افزاری آن نیروی انسانی و در حوزه سخت‌افزاری مباحث تکنولوژیکی است چه در قالب دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی و چه در قالب کنفرانس و از همه مهم‌تر رشته‌های دانشگاهی اهتمام ویژه‌ای داشته است. مردم در کوتاه مدت و بلندمدت نتایج این اقدامات را خواهند دید. ما در آینده صنعتگرانی خواهیم داشت که با مباحث علمی روز دنیا آشنا خواهند شد.
اتفاق خوب دیگری که در انجمن‌ مبل رخ داده این است که با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی دنیا در زمینه IT سایت انجمن مبل را هم راه‌انداخته که به 4 زبان ترکی، عربی، فارسی و انگلیسی به عنوان جدی‌ترین مرجع این صنعت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
چند وقت پیش وزیر صنایع چوب ازبکستان خانم  مکرم خان عظیم اوا  به ایران آمدند، در مورد این قضیه بگویید؟
وی از بازارهای مبل ایران استقبال خیلی خوبی کرد. قطب صنعت مبلمان و دکوراسیون یافت‌آباد است. بازارهای 1 و 2 و 3 آن که به زودی افتتاح می‌شود، بازارهایی هستند که مطابق با استانداردهای روز دنیا در جهت تامین رضایت بیشتر و تکریم مشتری تجهیز شده است. هیاتی که از ازبکستان به ایران آمده بودند این نوع نگاه را مورد تحسین قرار دادند.
کنفرانس دکو چه دستاوردهایی داشت؟
یکی از اصلی‌ترین دستاوردها منشور صنف، صنعت مبلمان بود که همین مرامنامه است که می‌توان گفت هر که به این مرامنامه پایبند باشد، در مسیر فعالیت صنعتی است که هم به کپی رایت، حقوق افراد و سلامت فروش، حقوق مشتریان توکل به خداوند و رعایت حقوق انسانی و دینی احترام می‌گذارد. بحث تعامل بین تشکل‌ها و همسوسازی آنها و افق 1404 که ترسیم شده است، یکی دیگر از دستاوردها بود.
خوشه در صنعت مبلمان یکی از مباحث جدید است. در این باره بگویید.
خوشه های صنعتی مبلمان اتفاقی است که در دست اقدام است. فعالیت‌هایی را آغاز کرده‌ایم که امیدوارم در شهرک صنعتی زرندیه، دکو لند، بتوانیم این بحث را دنبال کنیم.
شهرک دکوراسیون در جه وضعیتی به سر می‌برد؟
به سرعت در حال احداث زیرساخت‌ها هستیم که در آینده نزدیک خبرهای خوبی را در این زمینه خواهیم شنید.این شهرک دارای تمام امکانات رفاهی از قبیل فضای سبز، مسجد، پمپ بنزنین و … خواهد بود.
موزه مبل کی افتتاح خواهد شد؟
فضای فیزیکی موزه مبل تامین شده است فقط بحث تامین مبلمان که مربوط به دوره‌های تاریخی است در حال انجام است.
تصورم این است که در ظرف یکی دو ماه آینده موزه به طور رسمی افتتاح شود. این موزه در بازار شماره 1 یافت‌آباد احداث خواهد شد.
با توجه به این موضوع که یک فضای تجاری برای احداث موزه در نظر گرفته شده است، این حرکت برگرفته از یک حرکت دلی و عشقی و عرق ایرانی اسلامی است که می‌خواهد به صورت ریشه‌ای به این صنعت خدمت کند.
آینده صنعت مبلمان را چگونه می‌بینید؟
افق خوبی برای این صنعت دیده می‌شود. این صنعت آمیزه‌ای از هنر و صنعت است. برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی و مخصوصا صادرات احتیاج به حمایت‌های دولتی داریم. با کاهش مواد اولیه می‌توان از صنعت‌گر حمایت نمود تا کالایی تولید کند که هم با کالاهای ساخته شده وارداتی رقابت کند و هم امکان صادرات داشته باشد.
با ارائه تسهیلات و امکانات به شرکت‌ها و کارخانجات این صنف و ارتقای تکنولوژی آنها امکان رقابت در عرصه بین‌المللی فراهم خواهد شد. اگر مواد اولیه ارزان وارد شود، ایجاد اشتغال در سطح کشور افزایش خواهد یافت و کارخانه‌های داخی فعال شود و کالا  با قیمت کمتری ارائه شود.
حرف آخر
از نشریه وزین پیام ساختمان و تاسیسات که بخش مشخصی را به معماری و دکوراسیون اختصاص داده تشکر می‌کنم. مطالب نشریه شما را می‌خوانم. مطالب خوبی است. امیدوارم موفق باشد و ارتباط خود را با تشکل‌ها روز به روز تقویت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>