isna-logo

مصاحبه با خبرگزاری ایسنا 2

رامین سمیع‌زاده ـ دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبل استان تهران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد اینکه چه میزان از نیاز کشور در این زمینه در داخل کشور تامین می‌شود، گفت: اصولا آمار دقیقی در این مورد نمی‌توان‌ داد. چرا که ما آمارهای دقیقی در این مورد نداریم،. اما این را می‌توانیم گفت که صنعتگران داخلی پتانسیل تولید کالا برای مصرف داخلی و حتی صادرات را به شرطی دارند که توان رقابت داشته باشند.
وی در ادامه در مورد واردات اظهار کرد: متاسفانه گاهی واردات را مذموم می‌دانیم، در صورتی که واردات به خودی خود نامطلوب نیست و اگر واردات در خدمت صادرات باشد چه بسا مطلوب نیز خواهد بود.
سمیع‌زاده صادرات و واردات را دو بال تجارت دانست که باید با هم مدیریت شوند و افزود: وارداتی مطلوب است که در خدمت تولید باشد و باعث ارزش افزوده شود.
سمیع‌زاده در این مورد اضافه کرد: طبق آخرین آمار موجود واردات مبلمان پنج برابر صادرات آن است.
وی در ادامه در مورد تاثیر بحران جهانی بر صنعت مبلمان، این صنعت را بی‌تاثیر از بحران جهانی ندانست و متذکر شد: مبل جزء کالاهای ضروری و اولیه نیست، بنابراین وقتی فضای امنی از لحاظ اقتصادی ایجاد نشود، افراد نیز اولویت‌های خود را برای مبل نخواهند گذاشت.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و فروشندگان مبل استان تهران در مورد تاثیر این موضوع بر قیمت‌ها نیز عنوان کرد: شاید بتوان گفت که مدت‌ها افزایش قیمت‌ نداشتیم و حتی کاهش هم داشتیم اما به دلیل اینکه اولویت‌های خرید مردم کالاهایی مثل مبلمان نیست، بنابراین به همین دلیل، نمی‌شد افزایش قیمتی داشت. در نتیجه می‌توان گفت صنعت مبلمان و دکوراسیون کشور در بحران به سر می‌برد.
وی تصریح کرد: وقتی حقوق و دستمزدها افزایش یابد، بر هزینه‌های واحدها نیز اضافه می‌شود، ولی با وجود این، عمدتا نتوانسته‌اند قیمت‌ها را افزایش دهند اما پاسخگوی نیازها بوده‌اند.
سمیع‌زاده با بیان اینکه دولت در این گونه شرایط باید اقدامات خاصی انجام دهد، یادآور شد: دولت باید با حمایت‌های مالی از صنعتگران حمایت کند که آن‌ها در این شرایط از بین نروند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت طرحی برای حمایت مالی از این صنعتگران دارد؟ عنوان کرد: دولت هم‌اکنون در تغییر و تحول است و در فاز این انتقال اکنون مصوبات خاصی نداریم، اما امیدواریم در آینده شاهد این گونه حمایت‌ها باشیم.
به گفته او، در حالی که واحدها به امید گردش فروش سرمایه‌گذاری کرده‌اند ولی ناگهان این گردش متوقف شده و با این توقف، این صنعت دچار مشکل شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت علاوه بر این، باید واردات را هدفمند در جهت صادرات داشته باشد تا بتواند ارزش‌افزوده را در داخل کشور بیشتر کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>